Tantalum Nitride Nanoparticles
$0.00
Nano Tantalum Nitride Powder
Tantalum Nitride Nanoparticles
Tantalum Nitride Nanopowder
| FORM | POWDER |
| Molecular Weight | 194.95 g/mol |
| APS | 80-100 nm |
| Density | 14.30 g/ml |
| Melting Point | 3000-3200˚C |
| Molecular Formula | TaN |
| Crystal Structure | Cubic |
| Free carbon | 0.07% |
| Specific Gravity | 16.3 g/cc |
| Appearance and Odor | Black to grey powder, no odor |
| Solubility in H2O | Insoluble |
| CAS | 12033-62-4 |
Note: We supply different products of microparticles and Nanoparticles powder in all size range according to client’s requirements.
Category: Nanoparticles & Nanopowders
Description
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities etc.) are available upon request.
Shipping & Delivery
Related products
Alumina nanoparticles powder
$0.00
Alumina nanoparticles powder
| MF: | Al2O3 |
| Chemical Name: | Aluminum Oxide Nanoparticle Powder |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 20-100 nm (Customization is possible) |
| Form: | Nanopowder/Dispersion |
| Product Number: | NCZ2201-G |
| CAS Number | 1344-28-1 |
Alumina nanoparticles powder
The aluminum Oxide gamma form is also available on request. Note: We can supply different size products of microparticles and Nanoparticles Size range powder according to the client’s requirements.Barium Sulfate (BaSO4) Nanoparticles
$0.00
Barium Sulfate Nanoparticles
| MF: | BaSO4 |
| Chemical Name: | Barium Sulfate |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 200-500 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nanopowder |
| Product Number: | #NCZ701 |
| CAS Number | 7727-43-7 |
Barium Sulfate Nanoparticles
Note: We can supply different size products of microparticles and Nanoparticles Size range powder according to the client’s requirements.Boron Oxide Nanoparticles
$0.00
Boron Oxide Nanopowder
Boron Oxide Nanoparticles
Nano Boron Oxide Powder
| MF: | B2O3 |
| Chemical Name: | |
| Purity | > 99.9% |
| APS: | 50 nm (Size Customization possible) |
| Form | Nanopowder |
| Product Number: | #NCZ1101 |
| CAS Number | 1303-86-2 |
Carbon Nanopowder
$0.00
Carbon Nanopowder
Activated Carbon Nanoparticles
Nano Activated carbon powder
| MF: | C |
| Chemical Name: | Carbon |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 20 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nanopowder |
| Product Number: | #NCZ1301 |
| CAS Number | 7440-44-0 |
Cerium oxide nanoparticles
$0.00
Cerium oxide Nanopowder
Cerium oxide Nanoparticles
Nano Cerium oxide Powder
| MF: | CeO2 |
| Chemical Name: | Cerium oxide |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 20 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nanopowder |
| Product Number: | #NCZ1701 |
| CAS Number | 1306-38-3 |
Cobalt Ferrite Nanoparticles
$0.00
Cobalt Iron Oxide Nanopowder
Cobalt Ferrite Nanoparticles
Nano Cobalt Iron Oxide/Cobalt Ferrite powder
| MF: | CoFe2O4 |
| Chemical Name: | Cobalt Iron Oxide/Cobalt Ferrite Nanoparticles |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 30 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nanopowder |
| Product Number: | #NCZ1901 |
| CAS Number | 12052-28-7 |
Europium Oxide Nanoparticles
$0.00
Europium Oxide Nanopowder
Europium Oxide Nanoparticles
Nano Europium Oxide powder
| MF: | Eu2O3 |
| Chemical Name: | Europium Oxide |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 25 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nanopowder/Dispersion |
| Product Number: | #NCZ2701 |
| CAS Number | 1308-96-9 |
Europium Oxide Nanoparticles
Note: We can supply different size products of microparticles and Nanoparticles Size range powder according to the client’s requirements.Indium Hydroxide Nanoparticles
$0.00
Indium Hydroxide Nanoparticles
Nano Indium Hydroxide powder
Indium Hydroxide nanopowder
| MF: | In(OH)3 |
| Chemical Name: | Indium Hydroxide |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 55 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nanopowder |
| Product Number: | #NCZ3301 |
| CAS Number | 20661-21-6 |
