Cadmium Nanoparticles
$0.00
 Cadmium Nanoparticles
 Cadmium Nanopowder
Nano Cadmium powder
| Product | Cadmium Nanoparticles |
| Stock No. | NCZNP108-19 |
| CAS | 7440-43-9 |
| Purity | 99.9 % |
| APS | 60-80 nm (customization available) |
| Molecular Formula | Cd |
| Molecular Weight | 112.41 g/mol |
| Form | Powder |
| Colour | Grey |
| Density | 8.65 g/cm³ |
| Melting Point | 320.9 °C |
| Boiling Point | 765 °C |
| Young’s Modulus | 50 GPa |
Note: We can supply different size products of microparticles and Nanoparticles Size range powder according to client’s requirements.
Category: Nanoparticles & Nanopowders
Description
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities, etc.) are available upon request.
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Shipping & Delivery
Related products
Antimony tin oxide nanoparticles
$0.00
Antimony tin oxide nanoparticles
| MF: | SnO2/Sb2O3 |
| Chemical Name: | Antimony Tin Oxide |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 10 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nanopowder/NanoDispersion |
| Product Number: | #NCZ501 |
| CAS Number | 128221-48-7 |
Antimony tin oxide nanoparticles
Note: We can supply different size products of microparticles and Nanoparticles Size range powder according to the client’s requirements.Barium Iron Oxide Nanoparticles
$0.00
Barium Iron Oxide Nanoparticles
| MF: | BaFe12O19 |
| Chemical Name: | Barium Dodecairon Nonadecaoxide |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 100 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nanopowder |
| Product Number: | #NCZ601 |
| CAS Number | 12047-11-9 |
Barium Iron Oxide Nanoparticles
Note: We can supply different size products of microparticles and Nanoparticles Size range powder according to the client’s requirements.Calcium carbonate nanoparticles powder
$0.00
Calcium carbonate Nanopowder
Calcium carbonate Nanoparticles
Nano Calcium carbonate Powder
| MF: | CaCO3 |
| Chemical Name: | Calcium carbonate |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 20 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nanopowder |
| Product Number: | #NCZ1201 |
| CAS Number | 471-34-1 |
Carbon Nanopowder
$0.00
Carbon Nanopowder
Activated Carbon Nanoparticles
Nano Activated carbon powder
| MF: | C |
| Chemical Name: | Carbon |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 20 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nanopowder |
| Product Number: | #NCZ1301 |
| CAS Number | 7440-44-0 |
Cerium oxide nanoparticles
$0.00
Cerium oxide Nanopowder
Cerium oxide Nanoparticles
Nano Cerium oxide Powder
| MF: | CeO2 |
| Chemical Name: | Cerium oxide |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 20 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nanopowder |
| Product Number: | #NCZ1701 |
| CAS Number | 1306-38-3 |
Erbium Oxide Nanoparticles
$0.00
Erbium Oxide nanoparticles
Erbium Oxide nanopowder
Nano Erbium Oxide powder
| MF: | Er2O3 |
| Chemical Name: | Erbium Oxide |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 20 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nanopowder |
| Product Number: | #NCZ2601 |
| CAS Number | 12061-16-4 |
Gold Nanoparticles
$0.00
Gold Nanoparticles
| MF: | Au |
| Chemical Name: |
Gold Nanoparticles |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 30-40 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nanopowder/Dispersion |
| Product Number: | #NCZ2901 |
| CAS Number | 7440-57-5 |
Indium Tin Oxide ITO Nanoparticles
$0.00
Indium Tin Oxide ITO Nanoparticles
| MF: | In2O5Sn |
| Chemical Name: | Indium Tin Oxide |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 50 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nanopowder |
| Product Number: | #NCZ3301 |
| CAS Number | 20661-21-6 |

Reviews
There are no reviews yet.