Molybdenum Trioxide Powder
$0.00
Product Name: Molybdenum Trioxide Powder
| Product | Molybdenum Trioxide Powder |
| CAS No. | 1313-27-5 |
| Appearance | Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 microns (can be customized) |
| Ingredient | MoO3 |
| Product Code | NCZ-AE-183 |
DESCRIPTION
Molybdenum Oxide is used as catalyst of petroleum industry, plastic fire retardant, smelting material of molybdenum, the basic material of various high pure molybdic compound.
RELATED INFORMATION
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature.
Please email us for the customization.
Email: contact@nanochemazone.com
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities, etc.) are available upon request.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Bismuth Telluride Powder
| Product | Bismuth Telluride Powder |
| CAS No. | 1304-82-1 |
| Appearance | Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Microns (Can be customized) |
| Ingredient | Bi2te3 |
| Product Code | NCZ-AE-141 |
Bismuth Trioxide Powder
| Product | Bismuth Trioxide Powder |
| CAS No. | 1304-76-3 |
| Appearance | Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Microns (Can be customized) |
| Ingredient | Bi2O3 |
| Product Code | NCZ-AE-135 |
Calcium Hexaboride Powder
| Product | Calcium Hexaboride Powder |
| CAS No. | 12007-99-7 |
| Appearance | Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 microns (can be customized) |
| Ingredient | CaB6 |
| Product Code | NCZ-AE-198 |
Chromium Iron Powder
| Product | Chromium Iron Powder |
| CAS No. | 7440-47-3 |
| Appearance | Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 microns (can be customized) |
| Ingredient | Cr-Fe |
| Product Code | NCZ-AE-223 |
PVDF nanoparticles polymer powder
Poly(vinylidene fluoride) PVDF Nanoparticles
PVDF Nanopowder
PVDF Nanoparticles
| Product | PVDF Powder |
| CAS | 24937-79-9 |
| APS | 100 to 500 nm, 1 micron, 5 Micron, 10 Micron, 20 Micron, 200 Mesh, 325 Mesh, PVDF Powder & Crystals, also available in nano and micro size range (Customization available) |
| Product Number | NCZ-A-152-20 |
| Mol. weight | average Mw ~534,000 by GPC, also available in other Mol. weight range Ask for the customization |
| Form | Powder/Crystals |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Density | 1.74 g/mL at 25 °C |
PVDF Powder Poly(vinylidene fluoride)
Poly(vinylidene fluoride) PVDF Powder
PVDF Nanopowder
| Product | PVDF Powder |
| CAS | 24937-79-9 |
| APS | 1 to 3 Microns, 200 Mesh, 325 Mesh, PVDF Crystals, also available in nano and micro size range |
| Product Number | NCZ-A-152-19 |
| Mol. weight | average Mw ~534,000 by GPC, also available in other Mol. weight range Ask for the customization |
| Form | Powder/Crystals |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Density | 1.74 g/mL at 25 °C |
Silver Platinum Alloy Powder
Titanium Aluminium Vanadium Ti-6Al-4V powder spherical
| Product | Titanium Alloy Ti-6Al-4V (Grade 5), Annealed |
| MF | Ti-6Al-4V |
| Item Code | NCZ-AM-103-19 |
| CAS Number | 12743-70-3 |
| Particle Size | 45-75 Micron (Customization is available) |
| Composition: | Ti/6Al/4V |
| Purity | 98% to 99.99% |

Reviews
There are no reviews yet.