Potassium Perruthenate Crystalline (VII) Powder
$0.00
Potassium Perruthenate Crystalline (VII) Powder
Product Name: Potassium Perruthenate Crystalline (VII) Powder
| Product | Potassium Perruthenate (VII) Powder |
| Colour | Black crystals |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Particle size | 1-10 µM (customizable) |
| Ingredient/MF | RuKO4 |
| Product Code | NCZ-CP-201/20 |
| CAS Number | 10378-50-4 |
Potassium Perruthenate (VII) Powder
Potassium perruthenate (VII) is used in the production of carbon nanotubes for flexible solid-state supercapacitors. It is also used as an oxidizing agent in the synthesis of 5-formylcytosine from 5-hydroxymethylcytosine.
Please email us for the customization.
Email: contact@nanochemazone.com
Please contact us for customization and price inquiry
Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities, etc.) are available upon request.
Other composition and customer’s specified configurations can be delivered upon request. Stabilizer, pH Value, Pack Size, and Contents of Artificial Lysosomal Fluid are customizable.
Contact us for Customization:Â sales@nanochemazone.com
Transportation and storage: Transportation at room temperature, storage at 4 ℃. For Longterm Storage Freeze it at -20 ℃






Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Chromium Diboride Powder
Chromium Diboride Powder
Product Name: Chromium Diboride Powder
| MF: | CrB2 |
| Chemical Name |
Chromium Diboride Powder |
| Appearance | silver, ceramic material |
| EINECS | 234-499-3 |
| Purity: | 99.9% |
| Density: | Â 5.20 g/cm3 |
| Product Number: | NCZ-NCD-117/20 |
| Cas Number: | 12007-16-8 |
Chromium Diboride Powder
Chromium Diboride Powder
| MF: | CrB2 |
| Chemical Name |
Chromium Diboride Powder |
| Appearance | Silver, Ceramic Material |
| EINECS | 234-499-3 |
| Purity: | 99.9% |
| Density: | Â 5.20 g/cm3 |
| Product Number: | NCZ-NCD-117/20 |
| Cas Number: | 12007-16-8 |
Copper Nickel Micron Powder
Copper Nickel Micron Powder
Product Name: Copper-Nickel Micron Powder
| Product | Â Copper Nickel Powder |
| CAS No. | 12357-13-0 |
| Appearance | Black Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Microns (Can be customized) |
| Ingredient | Cu-Ni |
| Product Code | NCZ-NSC-193/20 |
Copper Nickel Micron Powder Description:
- powder metallurgy for copper-based or nickel-based alloy
- the surface coating of maritime vessels seawater corrosion-resistant materials
- lubricant wear-resistant, anti-wear additives
- conductive, thermally conductive filler material
Copper Nickel Micron Powder RELATED INFORMATION
Storage Conditions: Airtight sealed, avoid light and keep dry at room temperature. Please contact us for customization and price inquiry Email: contact@nanochemazone.com Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Ferrovanadium Nitride Powder
Product Name: Ferrovanadium Nitride Powder
| Product | Ferrovanadium Nitride Powder |
| Colour | Greyish silver |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Particle size | 1-10 µM (customizable) |
| Ingredient/MF | FeVN |
| Product Code | NCZ-CN-149/20 |
| CAS Number | 7439-89-6 / 24646-85-3 |
Ferrovanadium Nitride Powder Description:Â
Ferrovanadium Nitride (Vanadium-Nitrogen alloy) is a composition ferrovanadium nitride. Ferrovanadium nitride is proposed for joint nitrogen and vanadium steel doping. Ferrovanadium Nitride (Vanadium-Nitrogen Alloy) is a new type of alloy additive, It can substitute Ferro Vanadium used in the production of Micro alloying-steel.Ferrovanadium Nitride Powder Application:
- FeVN alloy powder can be used for structural steel, tool steel, pipeline steel, steel, and cast iron.
- It is used for nitrogen-containing steel melting: high- strength low-alloy steel (HSLA), rail steel, quick cutting steel, etc.
- Ferrovanadium Nitride adding to the steel can increase the strength, tough, tactility, anti-thermal fatigue, etc.
- It also can make the steel be able to fulfill solderability to attain the same strength, adding Ferrovanadium Nitride could save 30-40% of Vanadium, thereby saving the cost.
Ferrovanadium Nitride Powder Advantages:
- Low melting point, high-density products, under the condition of the same production, vanadium and nitrogen yield is higher than similar products.
- Low nitrogen vanadium than more reasonable, high strengthening ability.
- Stable high product purity, ingredients, production has smaller fluctuation, the mechanical performance of steel performance has higher reliability.
Hafnium Carbide Powder
Product Name: Hafnium Carbide Powder
| Product | Hafnium Carbide Powder |
| Colour | Gray Powder |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Particle size | 1-10 µM (customizable) |
| Ingredient/MF | Â HfC |
| Product Code | NCZ-C-103/20 |
| CAS Number | 12069-85-1 |
Brief Description of Hafnium carbide powder HfC:Â
Hafnium carbide ( HfC) is a chemical compound of hafnium and carbon With a melting point of about 3900 °C it is one of the most refractory binary compounds known. However, it has low oxidation resistance, with the oxidation starting at temperatures as low as 430 °C Hafnium carbide is usually carbon deficient and therefore its composition is often expressed as HfCx (x = 0.5 to 1.0). It has a cubic (rock-salt) crystal structure at any value of x Application of Hafnium carbide powder HfC:
- Used for preparation of ultra-high temperature ceramics
- The reactant in the synthesis of hafnium-containing organometallic polymers
- Used as an additive in alloys
- Used in coatings
- Widely used in microelectronics, semiconductor, aerospace high-temperature resistant material, coating materials, ceramic materials, ceramic target material, etc.
Hafnium carbide Powder related Information
Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Molybdenum Boride Powder
Molybdenum Boride Powder
Product Name: Molybdenum Boride Powder
| MF: | Tr-MoB2 |
| Chemical Name | Molybdenum Boride Powder |
| Color | Â Yellow Gray |
| EINECS No.: | 234-502-8 |
| Purity: | 99.9% |
| Density: | 9.26 g/ cm3 |
| Product Number: | NCZ-NMB-112/20 |
| Cas Number: | 12006-99-4 |
Molybdenum Boride Powder
RELATED INFORMATION
It's mainly used as an additive of electronic tungsten, molybdenum alloy, etc., and can also be used in the manufacture of wear semiconductor thin film and coating materials. Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Molybdenum Boride Powder
Molybdenum Boride Powder
Product Name: Molybdenum Boride Powder
| MF: | Tr-MoB2 |
| Chemical Name | Boride Powder |
| Color | Yellow Gray |
| EINECS No.: | 234-502-8 |
| Purity: | 99.9% |
| Density: | 9.26 g/ cm3 |
| Product Number: | NCZ-NMB-112/20 |
| Cas Number: | 12006-99-4 |
RELATED INFORMATION
It's mainly used as an additive of electronic tungsten, molybdenum alloy, etc., and can also be used in the manufacture of wear semiconductor thin film and coating materials. Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Tungsten Carbide Powder
Tungsten Carbide Powder
Product Name: Tungsten Carbide Powder
| Product | Tungsten Carbide Powder |
| Colour | Grey |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Particle size | 1-10 µM (customizable) |
| Ingredient/MF | WC |
| Product Code | NCZ-C-109/20 |
| CAS Number | 12070-12-1 |
Brief Description of WC Tungsten Carbide Powder
Tungsten carbide powder (chemical formula: WC ) is a chemical compound (specifically, a carbide ) containing equal parts of tungsten and carbon atoms. In its most basic form, tungsten carbide is a fine Gray powder, but it can be pressed and formed into shapes for use in industrial machinery, cutting tools, abrasives, armor-piercing rounds, other tools and instruments, and jewelry. Physical Properties of WC Tungsten Carbide Powder Tungsten carbide has a high melting point at 2,870 °C (5,200 °F), a boiling point of 6,000 °C (10,830 °F) when under a pressure equivalent to 1 standard atmosphere (100 kPa), the thermal conductivity of 110 W·m−1·K−1, and a coefficient of thermal expansion of 5.5 µm·m−1·K−1. Tungsten carbide is extremely hard, ranking about 9 on Mohs scale, and with a Vickers number of around 2600. It has Young’s modulus of approximately 530–700 GPa, a bulk modulus of 630–655 GPa, and a shear modulus of 274 GPa. It has an ultimate tensile strength of 344 MPa, the ultimate compression strength of about 2.7 GPa and a Poisson’s ratio of 0.31. Chemical Properties of WC Tungsten Carbide Powder There are two well-characterized compounds of tungsten and carbon, WC and tungsten semi abide, W2C. Both compounds may be present in coatings and the proportions can depend on the coating method. At high temperatures, WC decomposes to tungsten and carbon and this can occur during high-temperature thermal spray, e.g., in high-velocity oxygen fuel (HVOF) and high energy plasma (HEP) methods.Application of WC Tungsten Carbide PowderÂ
1 Used for Producing high capability nano-crystalline or superfine horniness alloy, hard-face abrasion-resistant spraying and petrochemical cracking catalyst;- Used for chipless forming tools; Cutting tools; Mining tolls; Nano-composites (for enhanced hardness, strength, and wear resistance);
- Used for erosion-resistant coatings; wear-resistance coatings; Corrosion-resistant coatings; Wear-resistant parts
- To produce hard carbide.

Reviews
There are no reviews yet.