Silicon Oxide Spherical Powder
$0.00
Product Name: Silicon Oxide Spherical Powder
| Product | Silicon Oxide Spherical Powder |
| CAS No. | 7631-86-9 |
| Appearance | White Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1-20um (Can be customized) |
| Ingredient | SiO2 |
| Product Code | NCZ-NSC404-/20 |
Silicon Oxide Spherical Powder Description :
Silicon Oxide Spherical Powder also known as silica, is an oxide of silicon with the chemical formula SiO2, most commonly found in nature as quartz and in various living organisms. In many parts of the world, silica is the major constituent of sand. Silica is one of the most complex and most abundant families of materials, existing as a compound of several minerals and as synthetic products. Notable examples include fused quartz, fumed silica, silica gel, and aerogels. It is used in structural materials, microelectronics (as an electrical insulator), and as components in the food and pharmaceutical industries. Inhaling finely divided crystalline silica is toxic and can lead to severe inflammation of the lung tissue, silicosis, bronchitis, lung cancer, and systemic autoimmune diseases, such as lupus and rheumatoid arthritis. Inhalation of amorphous silicon dioxide, in high doses, leads to non-permanent short-term inflammation, where all effects heal.
Silicon Oxide Spherical Powder Related Information
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature.
Please contact us for customization and price inquiry
Email: contact@nanochemazone.com
Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities, etc.) are available upon request.
Other composition and customer’s specified configurations can be delivered upon request. Stabilizer, pH Value, Pack Size, and Contents of Artificial Lysosomal Fluid are customizable.
Contact us for Customization:Â sales@nanochemazone.com
Transportation and storage: Transportation at room temperature, storage at 4 ℃. For Longterm Storage Freeze it at -20 ℃






Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Aluminum Diboride Powder
 Aluminum Diboride Powder
| MF: | AlB2-P |
| Chemical Name | Aluminum Diboride |
| Color | Gray Black |
| EINECS | 234-923-7 |
| Purity: | 99.9% |
| Particle size | 30µm |
| Product Number: | NCZ-SC-113/20 |
| Cas Number: | 12041-50-8 |
Aluminum Diboride Powder Description
Aluminum boride Powder is an ionic compound, with a hexagonal crystal structure.  Aluminum boride at an absolute temperature slightly 40K (equivalent to -233 ℃) will be transformed into a superconductor. And its actual operating temperature is 20 ~ 30K. To reach this temperature, we can use liquid neon, liquid hydrogen, or closed-cycle refrigerator to finish cooling. Compared to the current industry using liquid helium to cool the niobium alloy (4K), these methods are simpler and more economical. Once it is doped with carbon or other impurities, magnesium diboride powder in a magnetic field, or there is a current passing, the ability to maintain the superconducting is as much as niobium alloys, or even better.
Aluminum Diboride Powder Related Information
Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of nano and micron size powder as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Chromium Diboride Powder
Chromium Diboride Powder
Product Name: Chromium Diboride Powder
| MF: | CrB2 |
| Chemical Name |
Chromium Diboride Powder |
| Appearance | silver, ceramic material |
| EINECS | 234-499-3 |
| Purity: | 99.9% |
| Density: | Â 5.20 g/cm3 |
| Product Number: | NCZ-NCD-117/20 |
| Cas Number: | 12007-16-8 |
Chromium Diboride Powder
Chromium Diboride Powder
| MF: | CrB2 |
| Chemical Name |
Chromium Diboride Powder |
| Appearance | Silver, Ceramic Material |
| EINECS | 234-499-3 |
| Purity: | 99.9% |
| Density: | Â 5.20 g/cm3 |
| Product Number: | NCZ-NCD-117/20 |
| Cas Number: | 12007-16-8 |
CoCrW Alloy Powder
Product Name: CoCrW Alloy Powder
| Product |
 CoCrW Alloy Powder |
| CAS No. | 7440-50-8/7440-47-3 |
| Appearance | Grey |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Microns (Can be customized) |
| Ingredient | CoCrW |
| Product Code | NCZ-NSC-164/20 |
Description:
| 3D printing metal Powder Powder metallurgy(PM), injection molding(MIM), spray painting(SP) etc. |
Ferrovanadium Nitride Powder
Product Name: Ferrovanadium Nitride Powder
| Product | Ferrovanadium Nitride Powder |
| Colour | Greyish silver |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Particle size | 1-10 µM (customizable) |
| Ingredient/MF | FeVN |
| Product Code | NCZ-CN-149/20 |
| CAS Number | 7439-89-6 / 24646-85-3 |
Ferrovanadium Nitride Powder Description:Â
Ferrovanadium Nitride (Vanadium-Nitrogen alloy) is a composition ferrovanadium nitride. Ferrovanadium nitride is proposed for joint nitrogen and vanadium steel doping. Ferrovanadium Nitride (Vanadium-Nitrogen Alloy) is a new type of alloy additive, It can substitute Ferro Vanadium used in the production of Micro alloying-steel.Ferrovanadium Nitride Powder Application:
- FeVN alloy powder can be used for structural steel, tool steel, pipeline steel, steel, and cast iron.
- It is used for nitrogen-containing steel melting: high- strength low-alloy steel (HSLA), rail steel, quick cutting steel, etc.
- Ferrovanadium Nitride adding to the steel can increase the strength, tough, tactility, anti-thermal fatigue, etc.
- It also can make the steel be able to fulfill solderability to attain the same strength, adding Ferrovanadium Nitride could save 30-40% of Vanadium, thereby saving the cost.
Ferrovanadium Nitride Powder Advantages:
- Low melting point, high-density products, under the condition of the same production, vanadium and nitrogen yield is higher than similar products.
- Low nitrogen vanadium than more reasonable, high strengthening ability.
- Stable high product purity, ingredients, production has smaller fluctuation, the mechanical performance of steel performance has higher reliability.
Iron Boride Powder
Product Name: Iron Boride Powder
| MF: | Tr-FeB |
| Chemical Name | Iron Boride Powder |
| Color | Grey Powder |
| EINECS Number: | 234-489-9 |
| Purity: | 99.9% |
| Density | ~7 g/cm3 |
| Product Number: | NCZ-NIB-112/20 |
| Cas Number: | 12006-84-8 |
Niobium Boride Powder
Niobium Boride Powder
Product Name: Niobium Boride Powder
| MF | NbB |
| Chemical Name | Niobium Boride Powder |
| EINECS | 235-723-2 |
| Purity | 99.9% |
| Molecular weight | 103.72 |
| Product Number | NCZ-SC-112/20 |
| Cas Number | 12619-90-8 |
| Density | 7.39g/ml |
Niobium Boride Powder
Niobium boride Powders having NbB, NbB2, and Nb3B4 phases in various amounts and single-phase NbB powders were successfully synthesized by using powder metallurgy methods from related metal oxide raw materials in the presence of a strong reducing agent. Nb2O5, B2O3, and Mg powder blends were milled at room temperature by a high-energy ball mill for a different time. Subsequently, an undesired MgO phase was removed from the milled powders by HCl leaching to constitute NbB–NbB2–Nb3B4 as final products, and they were subjected to an annealing process at 1500 °C for 4 h to observe probable boride transformation. Characterization was carried out by XRD, DSC, PSA, SEM/EDX, TEM, and VSM.
The effects of milling time (up to 9 h) on the formation, microstructure, and thermal behavior of the final products were investigated. The reduction reaction took place after milling stoichiometric powder blends for 2 h. Nano-sized NbB–NbB2–Nb3B4 powders in high purity were obtained in the absence of any secondary phase and any impurity via mechanochemistry by milling for 5 h and leaching with 4 mol/L HCl. After annealing, pure and nano-sized NbB–NbB2–Nb3B4 powders transformed to a single NbB phase without leaving behind NbB2 and Nb3B4 phases.
RELATED INFORMATION Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Tantalum boride Powder
Product Name: Tantalum boride Powder
| MF: | TaB |
| Chemical Name |
Tantalum boride Powder |
| Color | Gray |
| EINECS | 234-496-7 |
| Purity: | 99.9% |
| Molecular weight: | 191.76 |
| Product Number: | NCZ-SC-116/20 |
| Cas Number: | 12045-19-1 |
| Density: | 14.2 g/cm3 |

Reviews
There are no reviews yet.