3D Graphene on Nickel/Copper Foam
$0.00
CAS No.: 7782-42-5 (graphene), 7440-02-0 (nickel)
| Sheet Resistance | <600Ω/sq |
| Custom Order | <300Ω/sq |
| Transparency | >95% |
| Product Name |
3D Graphene on Nickel/Copper Foam |
| Stock No. | NCZ-GSW-0022 |
| Purity | > 99.9% |
| Graphene Film | |
| FET Electron Mobility on Al2O3 | 2000 cm2/Vs |
| Hall Electron Mobility on SiO2/Si | 4000 cm2/Vs |
Categories: CVD Graphene, Graphene Nanostructures
Description
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities, etc.) are available upon request.
Shipping & Delivery
Related products
3D Freestanding Graphene Foam
$0.00
| Product Name |
3D Freestanding Graphene Foam |
| Stock No. | NCZ-GSW-0023 |
| Purity | > 99.9% |
| Graphene Film | |
| FET Electron Mobility on Al2O3 | 2000 cm2/Vs |
| Hall Electron Mobility on SiO2/Si | 4000 cm2/Vs |
| Sheet Resistance | <600Ω/sq |
| Custom Order | <300Ω/sq |
| Transparency | >95% |
CVD Graphene on Copper Foil
$0.00
CAS No.: 7782-42-5 (graphene), 7440-50-8 (copper)
PREPARATION METHOD: CVD Method
WAFER STRUCTURE: Graphene on Copper Foil (both sides), Copper Foil 45 µm
CHARACTERIZATION & ANALYSIS
Predominantly Single-layer Graphene on Copper Substrate
| Sheet Resistance | <600Ω/sq |
| Custom Order | <300Ω/sq |
| Transparency | >95% |
| Product Name |
CVD Graphene on Copper Foil |
| Stock No. | NCZ-GSW-0016 |
| Purity | > 99.9% |
| Graphene Film | |
| FET Electron Mobility on Al2O3 | 2000 cm2/Vs |
| Hall Electron Mobility on SiO2/Si | 4000 cm2/Vs |
CVD Graphene on PET Substrate
$0.00
| Product Name |
CVD Graphene on PET Substrate |
| Stock No. | NCZ-GSW-0019 |
| Purity | > 99.9% |
| Graphene Film | |
| FET Electron Mobility on Al2O3 | 2000 cm2/Vs |
| Hall Electron Mobility on SiO2/Si | 4000 cm2/Vs |
| Sheet Resistance | <600Ω/sq |
| Custom Order | <300Ω/sq |
| Transparency | >95% |
CVD Graphene on Quartz Substrate
$0.00
| Product Name |
CVD Graphene on Quartz Substrate |
| Stock No. | NCZ-GSW-0020 |
| Purity | > 99.9% |
| Graphene Film | |
| FET Electron Mobility on Al2O3 | 2000 cm2/Vs |
| Hall Electron Mobility on SiO2/Si | 4000 cm2/Vs |
| Sheet Resistance | <600Ω/sq |
| Custom Order | <300Ω/sq |
| Transparency | >95% |
| CVD Graphene | Substrate |
| 1cm x 1cm | Diameter: 1inch, Thickness: 3mm* |
| 1inch x 1inch | 30mm x 30mm, Thickness: 1mm |
Graphene Nanoplatelets & Carbon Nanotubes Mix Paste
$0.00
| MF: | C |
| Chemical Name: |
Graphene and CNT Paste |
| Purity: | ≥99.5% |
| Diameter | GNP 5-7 μm, CNT Outside Diameter: 50-80 nm, Inside Diameter: 5-15 nm (Customization possible) |
| Length | 10-20 μm (Customization possible) |
| Number of Layers: | <30 (Customization possible) |
| Color | Black |
| Form: | Dispersion/Paste/Solution |
| Product Number: | #NCZC1011 |
| CAS Number | 7782-42-5 |
| Solvent | NMP, DMF, DMSO, Acetonitrile, etc. |
Graphene Nanoplatelets Paste
$0.00
Graphene on Ultra-Fine 200 Mesh Copper TEM Grids
$0.00
Graphene coated TEM Grids
| Product Name | Graphene On Ultra-Fine 200 Mesh Copper TEM Grids |
| Stock No. | NCZ-GSW-0014 |
| Purity | > 99.9% |
| Graphene Film | |
| FET Electron Mobility on Al2O3 | 2000 cm2/Vs |
| Hall Electron Mobility on SiO2/Si | 4000 cm2/Vs |
| Sheet Resistance | 450±40 Ω/sq (1cm x1cm) |
- Four thicknesses of CVD graphene: Available in either 1, 2, 3-5 or 6-8 layers
- TEM Substrate: Microporous Copper TEM Grids with Beryllium-Copper Support Aperture
- Graphene coverage of the TEM grid is better than 75%
| Type | Thickness of the Graphene | Transparency | TEM Grid/AFM Substrate | Support Film |
| 1 Layer | ~0.35 nm | ~96.4% | 200 Mesh Copper Grid | N/A |
| 2 Layers | ~0.7 nm | ~92.7% | 200 Mesh Copper Grid | N/A |
| 3-5 Layers | 1.0-1.7 nm | ~85.8-90.4% | 200 Mesh Copper Grid | N/A |
| 6-8 Layers | 2.1-2.8 nm | ~78.5-83.2% | 200 Mesh Copper Grid | N/A |
Pretreated Graphene on PET/PMMA Substrate
$0.00
