Holmium Chloride hexahydrate Powder
$0.00
Product Name: Holmium Chloride hexahydrate Powder
| Product | Holmium Chloride hexahydrate |
| CAS No. | 14914-84-2 |
| Appearance | Yellow  Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Microns (Can be customized) |
| Ingredient | HoCl3•6H2O |
| Product Code | NCZ-NSC-323/20 |
Holmium Chloride hexahydrate Powder Description:
Holmium chloride hexahydrate is used as a laboratory reagent and also used in proteomics research optical glasses, structural ceramics, catalysts, Holmium Chloride hexahydrate is used electrical components, and photo-optical material.
Holmium Chloride hexahydrate Powder Related InformationÂ
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature.
Please contact us for customization and price inquiry
Email: contact@nanochemazone.com
Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities, etc.) are available upon request.
Other composition and customer’s specified configurations can be delivered upon request. Stabilizer, pH Value, Pack Size, and Contents of Artificial Lysosomal Fluid are customizable.
Contact us for Customization:Â sales@nanochemazone.com
Transportation and storage: Transportation at room temperature, storage at 4 ℃. For Longterm Storage Freeze it at -20 ℃






Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Aluminum Powder
 Aluminum Powder
Product Name: Al Powder
| Product | Al Powder |
| CAS No. | 7429-90-5 |
| Appearance | Grey |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Micron (Can be customized) |
| Ingredient | Al+3 |
| Product Code | NCZ-NSC-163/20 |
Description of Al (Aluminum Powder)
| 3D printing metal Powder Powder metallurgy, injection molding, spray painting, etc. |
Al Powder Related Information
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature. Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.comChromium Diboride Powder
Chromium Diboride Powder
Product Name: Chromium Diboride Powder
| MF: | CrB2 |
| Chemical Name |
Chromium Diboride Powder |
| Appearance | silver, ceramic material |
| EINECS | 234-499-3 |
| Purity: | 99.9% |
| Density: | Â 5.20 g/cm3 |
| Product Number: | NCZ-NCD-117/20 |
| Cas Number: | 12007-16-8 |
Ferro Titanium Carbide Powder
Product Name: Ferro Titanium Carbide Powder
| Product | Ferro Titanium Carbide Powder |
| Colour | Â Gray Powder |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Particle size | 1-10 µM (customizable) |
| Ingredient/MF | FeTiC |
| Product Code | NCZ-C-102/20 |
| CAS Number | 12604-56-7 |
Application of Ferro Titanium carbide powder:
In the present study, Fe-based hardfacing coating reinforced by TiC particles was obtained by manual shielded metal arc welding (SMAW) in which H08A bare electrode was coated with fluxes, to which different measures of ferrotitanium, rutile, graphite, calcium carbonate, and calcium fluoride had been added.
The microstructure and wear properties of the hardfacing coating were studied through scanning electron microscopy (SEM), transmission electron microscopy (TEM), an X-ray diffractometer (XRD), and a wear test.
The results indicate that TiC particles are produced by a direct metallurgical reaction between ferrotitanium and graphite during welding.
TiC particles are uniformly dispersed in the matrix of lath martensite and retained austenite with particle sizes in the range of 3–5 μm. Fe-based hardfacing coating reinforced by TiC particles is found to possess better wear resistance and a lower coefficient of friction than that of the AISI 1045 steel substrate.
Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Ferrochrome Nitride Powder
| Product | Ferrochrome Nitride Powder |
| Colour | Black |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Particle size | 1-10 µM (customizable) |
| Ingredient/MF | FeCrN |
| Product Code | NCZ-CN-151/20 |
| CAS Number | 7439-89-6, / 24094-93-7 |
- Widely used in stainless steel, heat resistant steel, corrosion-resistant steel, alloy steel, and other special steel smelting production
- Used in steelmaking industrial, casting foundry
Iron Boride Powder
Product Name: Iron Boride Powder
| MF: | Tr-FeB |
| Chemical Name | Iron Boride Powder |
| Color | Grey Powder |
| EINECS Number: | 234-489-9 |
| Purity: | 99.9% |
| Density | ~7 g/cm3 |
| Product Number: | NCZ-NIB-112/20 |
| Cas Number: | 12006-84-8 |
Iron Boride Powder Description
Iron Boride Powder is often used to improve abrasion resistance, corrosion resistance, wear resistance, and oxidation resistance. It is used in oil and gas refinery, chemical extraction, automotive agricultural, stamping, textile extrusion, and injection molding industries. Iron-based coatings recently gained attention for their mechanical, frictional, and corrosion-resistant properties. As compared to the ceramic or cermet type of materials people have used before, iron-based materials are relatively inexpensive, less strategic, and can be produced economically by various thermal methods with ease of fabrication and machining.
Iron Boride Powder Related Information
Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Iron Boride Powder
Product Name: Iron Boride Powder
| MF: | Tr-FeB |
| Chemical Name | Iron Boride Powder |
| Color | Grey Powder |
| EINECS Number: | 234-489-9 |
| Purity: | 99.9% |
| Density | ~7 g/cm3 |
| Product Number: | NCZ-NIB-112/20 |
| Cas Number: | 12006-84-8 |
Silicon Carbide Powder
Product Name: Silicon Carbide Powder
| Product | Silicon Carbide Powder |
| Colour | Black Powder |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Particle size | 1-10 µM (customizable) |
| Ingredient/MF | SiC |
| Product Code | NCZ-C-104/20 |
| CAS Number | 409-21-2 |
Silicon Carbide Powder Description:
Silicon carbide is produced in the same way as Black silicon Carbide except for some differences in the raw material. Its crystallization has higher purity and hardness. Green silicon carbide is suitable for processing hard alloy, metallic and non-metallic materials with hard and brittle features such as copper, brass, Aluminum, magnesium, jewel, optical glass, ceramics, etc.
Silicon Carbide Applications:Â
- One of the best properties of silicon carbide is that it is resistant to alkali and acids.
- It retains strength when applied at high temperatures.
- It shows good electrical conductivity and shock resistance capacity and for this reason, it is preferred for applying in an electric furnace to heat elements.
- It is compatible to apply under extreme conditions of applications.
- Apart from that, this chemical component also shows considerable thermal expansion and conductivity.
- It is an ideal component for applications requiring good flexural strength.
- We provide this product after evaluating the properties, ingredients, and applicability to cover a wide range of industrial usages.
Advantages:
- Large melting furnace, longer melting time, lead to more crystallization, bigger crystals, higher purity, and fewer impurities.
- Beckman coulter particle size distribution instrument.
- The laboratory is registered at the government Import and Export Inspection Bureau.
Silicon Carbide Powder Related Information
Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Zirconium Carbide Powder
Zirconium Carbide Powder
Product Name: Zirconium Carbide Powder
| Product | Zirconium Carbide Powder |
| Colour | Black |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Particle size | 1-10 µM (customizable) |
| Ingredient/MF | ZrC |
| Product Code | NCZ-C-110/20 |
| CAS Number | 12070-14-3 |

Reviews
There are no reviews yet.