Metal Material Hafnium Powder
$0.00
Product Name: Metal Material Hafnium Powder
Metal Material Hafnium Powder
| Product | Metal Material Hafnium Powder |
| Colour | Gray black |
| Purity | ≥ 99.99% |
| Particle size | 1-10 µM (customizable) |
| Ingredient/MF | Hf |
| Product Code | NCZ-CE-158/20 |
| CAS Number | 7440-58-6 |
Application of Metal Material Hafnium Powder:
Hafnium powder is commonly used in X-ray cathode and tungsten wire manufacturing industry. Pure hafnium has plasticity, easy processing, high-temperature resistance, and corrosion resistance, and is an important material in the atomic energy industry. Hafnium has a large thermal neutron capture cross-section and is an ideal neutron absorber. It can be used as a control rod and protection device for nuclear reactors. Hafnium powder is an excellent arson energetic material.
Please email us for the customization.
Email: contact@nanochemazone.com
Please contact us for customization and price inquiry
Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities, etc.) are available upon request.
Other composition and customer’s specified configurations can be delivered upon request. Stabilizer, pH Value, Pack Size, and Contents of Artificial Lysosomal Fluid are customizable.
Contact us for Customization:Â sales@nanochemazone.com
Transportation and storage: Transportation at room temperature, storage at 4 ℃. For Longterm Storage Freeze it at -20 ℃






Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Aluminum Powder
 Aluminum Powder
Product Name: Al Powder
| Product | Al Powder |
| CAS No. | 7429-90-5 |
| Appearance | Grey |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Micron (Can be customized) |
| Ingredient | Al+3 |
| Product Code | NCZ-NSC-163/20 |
Description of Al (Aluminum Powder)
| 3D printing metal Powder Powder metallurgy, injection molding, spray painting, etc. |
Al Powder Related Information
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature. Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.comChromium Diboride Powder
Chromium Diboride Powder
Product Name: Chromium Diboride Powder
| MF: | CrB2 |
| Chemical Name |
Chromium Diboride Powder |
| Appearance | silver, ceramic material |
| EINECS | 234-499-3 |
| Purity: | 99.9% |
| Density: | Â 5.20 g/cm3 |
| Product Number: | NCZ-NCD-117/20 |
| Cas Number: | 12007-16-8 |
Iron Boride Powder
Product Name: Iron Boride Powder
| MF: | Tr-FeB |
| Chemical Name | Iron Boride Powder |
| Color | Grey Powder |
| EINECS Number: | 234-489-9 |
| Purity: | 99.9% |
| Density | ~7 g/cm3 |
| Product Number: | NCZ-NIB-112/20 |
| Cas Number: | 12006-84-8 |
Molybdenum Boride Powder
Molybdenum Boride Powder
Product Name: Molybdenum Boride Powder
| MF: | Tr-MoB2 |
| Chemical Name | Molybdenum Boride Powder |
| Color | Â Yellow Gray |
| EINECS No.: | 234-502-8 |
| Purity: | 99.9% |
| Density: | 9.26 g/ cm3 |
| Product Number: | NCZ-NMB-112/20 |
| Cas Number: | 12006-99-4 |
Molybdenum Boride Powder
RELATED INFORMATION
It's mainly used as an additive of electronic tungsten, molybdenum alloy, etc., and can also be used in the manufacture of wear semiconductor thin film and coating materials. Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Molybdenum Boride Powder
Molybdenum Boride Powder
Product Name: Molybdenum Boride Powder
| MF: | Tr-MoB2 |
| Chemical Name | Boride Powder |
| Color | Yellow Gray |
| EINECS No.: | 234-502-8 |
| Purity: | 99.9% |
| Density: | 9.26 g/ cm3 |
| Product Number: | NCZ-NMB-112/20 |
| Cas Number: | 12006-99-4 |
RELATED INFORMATION
It's mainly used as an additive of electronic tungsten, molybdenum alloy, etc., and can also be used in the manufacture of wear semiconductor thin film and coating materials. Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Niobium Boride Powder
Niobium Boride Powder
Product Name: Niobium Boride Powder
| MF: | NbB |
| Chemical Name | Niobium Boride Powder |
| EINECS: | 235-723-2 |
| Purity: | 99.9% |
| Molecular weight: | 103.72 |
| Product Number: | NCZ-SC-112/20 |
| Cas Number: | 12619-90-8 |
| Density | 7.39g/ml |
Niobium Boride Powder Related Information
Niobium boride powders having NbB, NbB2 and Nb3B4 phases in various amounts and single phase NbB powders were successfully synthesized by using powder metallurgy methods from related metal oxide raw materials in the presence of a strong reducing agent. Nb2O5, B2O3 and Mg powder blends were milled at room temperature
A high-energy ball mill for different time. Subsequently, an undesired MgO phase was removed from the milled powders by HCl leaching to constitute NbB–NbB2–Nb3B4 as final products, and they were subjected to an annealing process at 1500 °C for 4 h to observe probable boride transformation. Characterization was carried out by XRD, DSC, PSA, SEM/EDX, TEM, and VSM. The effects of milling time (up to 9 h) on the formation, microstructure, and thermal behavior of the final products were investigated.
The reduction reaction took place after milling stoichiometric powder blends for 2 h. Nano-sized NbB–NbB2–Nb3B4 powders in high purity were obtained in the absence of any secondary phase and any impurity via mechanochemistry by milling for 5 h and leaching with 4 mol/L HCl. After annealing, pure and nano-sized NbB–NbB2–Nb3B4 powders transformed into a single NbB phase without leaving behind NbB2 and Nb3B4 phases.
Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Silicon Carbide Powder
Product Name: Silicon Carbide Powder
| Product | Silicon Carbide Powder |
| Colour | Black Powder |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Particle size | 1-10 µM (customizable) |
| Ingredient/MF | SiC |
| Product Code | NCZ-C-104/20 |
| CAS Number | 409-21-2 |
Silicon Carbide Powder Description:
Silicon carbide is produced in the same way as Black silicon Carbide except for some differences in the raw material. Its crystallization has higher purity and hardness. Green silicon carbide is suitable for processing hard alloy, metallic and non-metallic materials with hard and brittle features such as copper, brass, Aluminum, magnesium, jewel, optical glass, ceramics, etc.
Silicon Carbide Applications:Â
- One of the best properties of silicon carbide is that it is resistant to alkali and acids.
- It retains strength when applied at high temperatures.
- It shows good electrical conductivity and shock resistance capacity and for this reason, it is preferred for applying in an electric furnace to heat elements.
- It is compatible to apply under extreme conditions of applications.
- Apart from that, this chemical component also shows considerable thermal expansion and conductivity.
- It is an ideal component for applications requiring good flexural strength.
- We provide this product after evaluating the properties, ingredients, and applicability to cover a wide range of industrial usages.
Advantages:
- Large melting furnace, longer melting time, lead to more crystallization, bigger crystals, higher purity, and fewer impurities.
- Beckman coulter particle size distribution instrument.
- The laboratory is registered at the government Import and Export Inspection Bureau.
Silicon Carbide Powder Related Information
Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Zirconium Carbide Powder
Zirconium Carbide Powder
Product Name: Zirconium Carbide Powder
| Product | Zirconium Carbide Powder |
| Colour | Black |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Particle size | 1-10 µM (customizable) |
| Ingredient/MF | ZrC |
| Product Code | NCZ-C-110/20 |
| CAS Number | 12070-14-3 |

Reviews
There are no reviews yet.