PTFE Molding Powder
$0.00
Product Name: PTFE Molding Powder
| Product | PTFE Molding Powder |
| CAS No. | 9002-84-0 |
| Appearance | Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Microns (Can be customized) |
| Ingredient | PTFE |
| Product Code | NCZ-AE-134 |
DESCRIPTION
PTFE Teflon powder is used as a non-stick coating for pans and other cookware. It is very non-reactive, partly because of the strength of carbon–fluorine bonds, and so it is often used in containers and pipework for reactive and corrosive chemicals. Where used as a lubricant, PTFE reduces friction, wear and energy consumption of machinery.
The Teflon powder is commonly used as a graft material in surgical interventions. Also, it is frequently employed as coating on catheters; this interferes with the ability of bacteria and other infectious agents to adhere to catheters and cause hospital-acquired infections.
RELATED INFORMATION
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature.
Please email us for the customization.
Email: contact@nanochemazone.com
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities, etc.) are available upon request.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Bismuth Telluride Powder
| Product | Bismuth Telluride Powder |
| CAS No. | 1304-82-1 |
| Appearance | Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Microns (Can be customized) |
| Ingredient | Bi2te3 |
| Product Code | NCZ-AE-141 |
Black Iron Oxide Synthetic Powder
| Product | Black Iron Oxide Synthetic Powder |
| CAS No. | 1317-61-9 |
| Appearance | Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 microns (can be customized) |
| Ingredient | Fe3O4 |
| Product Code | NCZ-AE-190 |
Boron Oxide Powder
| Product | Boron Oxide Powder |
| CAS No. | 1303-86-2 |
| Appearance | Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 microns (can be customized) |
| Ingredient | B2O3 |
| Product Code | NCZ-AE-239 |
Boron Powder
| Product | Boron Powder |
| CAS No. | 7440-42-8 |
| Appearance | Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 microns (can be customized) |
| Ingredient | B |
| Product Code | NCZ-AE-213 |
Bronze Electrolytic Copper Powder
| Product | Bronze Electrolytic Copper Powder |
| CAS No. | 12597-70-5 |
| Appearance | Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 microns (can be customized) |
| Ingredient | Bronze |
| Product Code | NCZ-AE-258 |
Silver Platinum Alloy Powder
Silver Tin Alloy Powder
| Product | Â Ag-Sn |
| Molecular Weight | 226.5 |
| APS | 1 µm (Also available in nano and micro size range) |
| Ratio | 3.5: 96.5Â (Composition Customization is Possible) |
| Product Number | NCZ-A-141 |
| Product Details | Silver Tin Alloy Powder |
| Purity | ≥ 99% |
| Appearance | Grey Powder |
| CAS | 7440-22-4, 7440-31-5 |
Titanium Aluminium Vanadium Ti-6Al-4V powder spherical
| Product | Titanium Alloy Ti-6Al-4V (Grade 5), Annealed |
| MF | Ti-6Al-4V |
| Item Code | NCZ-AM-103-19 |
| CAS Number | 12743-70-3 |
| Particle Size | 45-75 Micron (Customization is available) |
| Composition: | Ti/6Al/4V |
| Purity | 98% to 99.99% |

Reviews
There are no reviews yet.