Strontium Cobaltite Powder
$0.00
Product Name: Strontium Cobaltite Powder
| Product | Strontium Cobaltite Powder |
| CAS No. | 108916-09-2 |
| Appearance | White Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Microns (Can be customized) |
| Ingredient | La0.8Sr0.2CoO3 |
| Product Code | NCZ-NSC-351/20 |
Strontium Cobaltite Description :
Nanochemazone specializes in produce high-quality sputtering targets, ceramic targets, metal targets. Strontium Cobaltite applied to various fields of vacuum coating by various methods (magnetron sputtering, vacuum plating, etc.) Scientific research, aerospace, automotive, microelectronics, integrated circuit industry, light source, optics, decoration, flat panel display industry, information storage industry, data storage, and so on.
Strontium Cobaltite Related Information
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature.
Please contact us for customization and price inquiry
Email: contact@nanochemazone.com
Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities, etc.) are available upon request.
Other composition and customer’s specified configurations can be delivered upon request. Stabilizer, pH Value, Pack Size, and Contents of Artificial Lysosomal Fluid are customizable.
Contact us for Customization:Â sales@nanochemazone.com
Transportation and storage: Transportation at room temperature, storage at 4 ℃. For Longterm Storage Freeze it at -20 ℃






Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Aluminum Diboride Powder
Aluminum Diboride Powder
Product Name: Aluminum Diboride Powder
| MF: | AlB2-P |
| Chemical Name | Aluminum Diboride |
| Color | Gray Black |
| EINECS | 234-923-7 |
| Purity: | 99.9% |
| Particle size | 30 µm (Customizable) |
| Product Number: | NCZ-SC-113/20 |
| Cas Number: | 12041-50-8 |
Aluminum Diboride Powder RELATED INFORMATION
Aluminum boride is an ionic compound, with a hexagonal crystal structure.  Aluminum boride at an absolute temperature slightly 40K (equivalent to -233 ℃) will be transformed into a superconductor. And its actual operating temperature is 20 ~ 30K. To reach this temperature, we can use liquid neon, liquid hydrogen, or closed-cycle refrigerator to finish cooling. Compared to the current industry using liquid helium to cool the niobium alloy (4K), these methods are simpler and more economical. Once it is doped with carbon or other impurities, magnesium diboride in a magnetic field, or there is a current passing, the ability to maintain the superconducting is as much as niobium alloys, or even better.
Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of nano and micron size powder as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Chromium Diboride Powder
Chromium Diboride Powder
Product Name: Chromium Diboride Powder
| MF: | CrB2 |
| Chemical Name |
Chromium Diboride Powder |
| Appearance | silver, ceramic material |
| EINECS | 234-499-3 |
| Purity: | 99.9% |
| Density: | Â 5.20 g/cm3 |
| Product Number: | NCZ-NCD-117/20 |
| Cas Number: | 12007-16-8 |
Copper Nickel Micron Powder
Copper Nickel Micron Powder
Product Name: Copper-Nickel Micron Powder
| Product | Â Copper Nickel Powder |
| CAS No. | 12357-13-0 |
| Appearance | Black Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Microns (Can be customized) |
| Ingredient | Cu-Ni |
| Product Code | NCZ-NSC-193/20 |
Copper Nickel Micron Powder Description:
- powder metallurgy for copper-based or nickel-based alloy
- the surface coating of maritime vessels seawater corrosion-resistant materials
- lubricant wear-resistant, anti-wear additives
- conductive, thermally conductive filler material
Copper Nickel Micron Powder RELATED INFORMATION
Storage Conditions: Airtight sealed, avoid light and keep dry at room temperature. Please contact us for customization and price inquiry Email: contact@nanochemazone.com Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Ferrochrome Nitride Powder
| Product | Ferrochrome Nitride Powder |
| Colour | Black |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Particle size | 1-10 µM (customizable) |
| Ingredient/MF | FeCrN |
| Product Code | NCZ-CN-151/20 |
| CAS Number | 7439-89-6, / 24094-93-7 |
- Widely used in stainless steel, heat resistant steel, corrosion-resistant steel, alloy steel, and other special steel smelting production
- Used in steelmaking industrial, casting foundry
Iron Boride Powder
Product Name: Iron Boride Powder
| MF: | Tr-FeB |
| Chemical Name | Iron Boride Powder |
| Color | Grey Powder |
| EINECS Number: | 234-489-9 |
| Purity: | 99.9% |
| Density | ~7 g/cm3 |
| Product Number: | NCZ-NIB-112/20 |
| Cas Number: | 12006-84-8 |
Iron Boride Powder Description
Iron Boride Powder is often used to improve abrasion resistance, corrosion resistance, wear resistance, and oxidation resistance. It is used in oil and gas refinery, chemical extraction, automotive agricultural, stamping, textile extrusion, and injection molding industries. Iron-based coatings recently gained attention for their mechanical, frictional, and corrosion-resistant properties. As compared to the ceramic or cermet type of materials people have used before, iron-based materials are relatively inexpensive, less strategic, and can be produced economically by various thermal methods with ease of fabrication and machining.
Iron Boride Powder Related Information
Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Iron Boride Powder
Product Name: Iron Boride Powder
| MF: | Tr-FeB |
| Chemical Name | Iron Boride Powder |
| Color | Grey Powder |
| EINECS Number: | 234-489-9 |
| Purity: | 99.9% |
| Density | ~7 g/cm3 |
| Product Number: | NCZ-NIB-112/20 |
| Cas Number: | 12006-84-8 |
Molybdenum Boride Powder
Molybdenum Boride Powder
Product Name: Molybdenum Boride Powder
| MF: | Tr-MoB2 |
| Chemical Name | Boride Powder |
| Color | Yellow Gray |
| EINECS No.: | 234-502-8 |
| Purity: | 99.9% |
| Density: | 9.26 g/ cm3 |
| Product Number: | NCZ-NMB-112/20 |
| Cas Number: | 12006-99-4 |
RELATED INFORMATION
It's mainly used as an additive of electronic tungsten, molybdenum alloy, etc., and can also be used in the manufacture of wear semiconductor thin film and coating materials. Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Tantalum carbide Powder
Product Name: Tantalum Carbide Powder
| Product | Tantalum Carbide Powder |
| Colour | Brown-Gray |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Particle size | 1-10 µM (customizable) |
| Ingredient/MF | TaC |
| Product Code | NCZ-C-105/20 |
| CAS Number | 12070-06-3 |
Tantalum carbide Powder Description:
Tantalum carbides form a family of binary chemical compounds of tantalum and carbon with the empirical formula TaCx, where usually varies between 0.4 and 1. They are extremely hard, brittle, refractory ceramic materials with metallic electrical conductivity. They appear as brown-Gray powders, which are usually processed by sintering. Being important cermet materials, tantalum carbides are commercially used in tool bits for cutting applications and are sometimes added to tungsten carbide alloys.Properties of TaC Tantalum carbide powder:
Tantalum carbides have metallic electrical conductivity, both in terms of its magnitude and temperature dependence. TaC is a superconductor with a relatively high transition temperature of TC = 10.35 K. Application of TaC Tantalum carbide powder- Widely used in the production of microwave absorbing materials, metal powder injection
- Used as all kinds of superhard material and powder metallurgy products additives etc.
- Used as a cutting tool.
- Used for delicate Ceramics.
- Hard wear-resistant alloy tools, tools, molds, and wear-resistant corrosion-resistant structural components additive, improve the toughness of the alloy.
- Tantalum carbide sintered shown in gold, watches can be made decorations.

Reviews
There are no reviews yet.