Titanium Aluminum Carbide Maxene Powder
$0.00
Titanium Aluminum Carbide Maxene Powder
Product Name: Titanium Aluminum Carbide Maxene Powder
| Product | Titanium Aluminum Carbide Maxene Powder |
| CAS No. | 12537-81-4 |
| Appearance | Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Microns (Can be customized) |
| Ingredient | Ti3AlC2 |
| Product Code | NCZ-AE-167 |
Description of Titanium Aluminum Carbide Maxene Powder:
There is a large family of ternary carbides (ternary is an adjective meaning ‘composed of three’) with the general formula Mn+1AXn, where n = 1–3, M denotes a transition metal, A is an element such as Aluminum or silicon, and X is either carbon or nitrogen. Researchers have termed these ductile and machine able ceramics MAX phases.
MXenes, discovered in 2011, are ceramics that comprise one of the largest families of two-dimensional materials. MXenes are made from a bulk crystal called MAX. Unlike most 2D ceramics, MXenes have inherently good conductivity because they are molecular sheets made from the carbides and nitrides of transition metals like titanium. This gives them exciting potential in next-generation energy storage applications.
Titanium Aluminum Carbide Maxene Powder of Application:
Maxenes and MXenes-based nanocomposites have been widely used in nano-adsorption, biosensors, ion sieving, catalysis, lithium-ion batteries, supercapacitors, lubrication, and many other fields.
RELATED INFORMATION
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light and keep dry at room temperature.
Please email us for the customization.
Email: contact@nanochemazone.com
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities, etc.) are available upon request.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Aluminum Boride Powder
| Product | Aluminum Boride Powder |
| CAS No. | 12041-50-8 |
| Appearance | Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Microns (Can be customized) |
| Ingredient | AlB2 |
| Product Code | NCZ-AE-138 |
Boron Powder
| Product | Boron Powder |
| CAS No. | 7440-42-8 |
| Appearance | Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 microns (can be customized) |
| Ingredient | B |
| Product Code | NCZ-AE-213 |
Cerium Oxide Powder
| Product | Cerium Oxide Powder |
| CAS No. | 1306-38-3 |
| Appearance | Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 microns (can be customized) |
| Ingredient | CeO2 |
| Product Code | NCZ-AE-188 |
Molybdenum Disulfide (MoS2) Powder, MoS2
PVDF Powder Poly(vinylidene fluoride)
Poly(vinylidene fluoride) PVDF Powder
PVDF Nanopowder
| Product | PVDF Powder |
| CAS | 24937-79-9 |
| APS | 1 to 3 Microns, 200 Mesh, 325 Mesh, PVDF Crystals, also available in nano and micro size range |
| Product Number | NCZ-A-152-19 |
| Mol. weight | average Mw ~534,000 by GPC, also available in other Mol. weight range Ask for the customization |
| Form | Powder/Crystals |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Density | 1.74 g/mL at 25 °C |
Silver Platinum Alloy Powder
Silver Tin Alloy Powder
| Product | Â Ag-Sn |
| Molecular Weight | 226.5 |
| APS | 1 µm (Also available in nano and micro size range) |
| Ratio | 3.5: 96.5Â (Composition Customization is Possible) |
| Product Number | NCZ-A-141 |
| Product Details | Silver Tin Alloy Powder |
| Purity | ≥ 99% |
| Appearance | Grey Powder |
| CAS | 7440-22-4, 7440-31-5 |
Titanium Aluminium Vanadium Ti-6Al-4V powder spherical
| Product | Titanium Alloy Ti-6Al-4V (Grade 5), Annealed |
| MF | Ti-6Al-4V |
| Item Code | NCZ-AM-103-19 |
| CAS Number | 12743-70-3 |
| Particle Size | 45-75 Micron (Customization is available) |
| Composition: | Ti/6Al/4V |
| Purity | 98% to 99.99% |

Reviews
There are no reviews yet.