Ytterbium Sulfate Powder
$0.00
Product Name: Ytterbium Sulfate Powder
| Product | Ytterbium Sulfate Powder |
| CAS No. | 13469-97-1 |
| Appearance | White Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Microns (Can be customized) |
| Ingredient | Yb2(SO4)3 |
| Product Code | NCZ-NSC-336/20 |
Ytterbium Sulfate Description :
Nanochemazone specializes in produce various specifications of high purity rare earth elements and compounds. Including lanthanum, cerium, gadolinium, europium, neodymium, yttrium, lutetium, thulium, erbium, ytterbium, and other elementary substance, oxides, halides, sulfide and other compounds, Product particles uniform, no agglomeration, good dispersion, can be used in MLCC, ceramics, crystal materials, luminescent materials, and other fields.
Ytterbium Sulfate Related Information
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light and keep dry at room temperature.
Please contact us for customization and price inquiry
Email: contact@nanochemazone.com
Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters. (Ytterbium Sulfate Powder)
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities, etc.) are available upon request.
Other composition and customer’s specified configurations can be delivered upon request. Stabilizer, pH Value, Pack Size, and Contents of Artificial Lysosomal Fluid are customizable.
Contact us for Customization:Â sales@nanochemazone.com
Transportation and storage: Transportation at room temperature, storage at 4 ℃. For Longterm Storage Freeze it at -20 ℃






Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Aluminum Diboride Powder
Aluminum Diboride Powder
Product Name: Aluminum Diboride Powder
| MF: | AlB2-P |
| Chemical Name | Aluminum Diboride |
| Color | Gray Black |
| EINECS | 234-923-7 |
| Purity: | 99.9% |
| Particle size | 30 µm (Customizable) |
| Product Number: | NCZ-SC-113/20 |
| Cas Number: | 12041-50-8 |
Aluminum Diboride Powder RELATED INFORMATION
Aluminum boride is an ionic compound, with a hexagonal crystal structure.  Aluminum boride at an absolute temperature slightly 40K (equivalent to -233 ℃) will be transformed into a superconductor. And its actual operating temperature is 20 ~ 30K. To reach this temperature, we can use liquid neon, liquid hydrogen, or closed-cycle refrigerator to finish cooling. Compared to the current industry using liquid helium to cool the niobium alloy (4K), these methods are simpler and more economical. Once it is doped with carbon or other impurities, magnesium diboride in a magnetic field, or there is a current passing, the ability to maintain the superconducting is as much as niobium alloys, or even better.
Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of nano and micron size powder as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Aluminum Powder
 Aluminum Powder
Product Name: Al Powder
| Product | Al Powder |
| CAS No. | 7429-90-5 |
| Appearance | Grey |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Micron (Can be customized) |
| Ingredient | Al+3 |
| Product Code | NCZ-NSC-163/20 |
Description of Al (Aluminum Powder)
| 3D printing metal Powder Powder metallurgy, injection molding, spray painting, etc. |
Al Powder Related Information
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature. Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.comCoCrW Alloy Powder
Product Name: CoCrW Alloy Powder
| Product |
 CoCrW Alloy Powder |
| CAS No. | 7440-50-8/7440-47-3 |
| Appearance | Grey |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Microns (Can be customized) |
| Ingredient | CoCrW |
| Product Code | NCZ-NSC-164/20 |
Description:
| 3D printing metal Powder Powder metallurgy(PM), injection molding(MIM), spray painting(SP) etc. |
Ferro Manganese Nitride Powder
Product Name: Ferro Manganese Nitride Powder
| Product | Ferro Manganese Nitride Powder |
| Colour | Gray |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Particle size | 1-10 µM (customizable) |
| Ingredient/MF | FeMnN |
| Product Code | NCZ-CN-150/20 |
| CAS Number | 7439-89-6 / 7439-96-5 |
Ferro Manganese Nitride Powder Application:
Mainly used for steel production ferromanganese nitride nitrogen additive, which can improve the mechanical properties, such as the strength of steel, refined grains, and stabilize austenite. Mainly used for special alloy steel high strength stainless steel heat-resistant steel production. Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Iron Boride Powder
Product Name: Iron Boride Powder
| MF: | Tr-FeB |
| Chemical Name | Iron Boride Powder |
| Color | Grey Powder |
| EINECS Number: | 234-489-9 |
| Purity: | 99.9% |
| Density | ~7 g/cm3 |
| Product Number: | NCZ-NIB-112/20 |
| Cas Number: | 12006-84-8 |
Iron Boride Powder Description
Iron Boride Powder is often used to improve abrasion resistance, corrosion resistance, wear resistance, and oxidation resistance. It is used in oil and gas refinery, chemical extraction, automotive agricultural, stamping, textile extrusion, and injection molding industries. Iron-based coatings recently gained attention for their mechanical, frictional, and corrosion-resistant properties. As compared to the ceramic or cermet type of materials people have used before, iron-based materials are relatively inexpensive, less strategic, and can be produced economically by various thermal methods with ease of fabrication and machining.
Iron Boride Powder Related Information
Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Iron Boride Powder
Product Name: Iron Boride Powder
| MF: | Tr-FeB |
| Chemical Name | Iron Boride Powder |
| Color | Grey Powder |
| EINECS Number: | 234-489-9 |
| Purity: | 99.9% |
| Density | ~7 g/cm3 |
| Product Number: | NCZ-NIB-112/20 |
| Cas Number: | 12006-84-8 |
Manganese Nitride Powder
Manganese Nitride Powder
Product Name: Manganese Nitride Powder
| Product | Manganese Nitride Powder |
| Colour | Dark Gray |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Particle size | 1-10 µM (customizable) |
| Ingredient/MF | MnN |
| Product Code | NCZ-CN-148/20 |
| CAS Number | 7439-96-5 |
Manganese Nitride Powder Description:
Manganese Nitride Powder is generally immediately available in most volumes. High purity, submicron and nanopowder forms may be considered. Our factory produces too many standard grades when applicable, including Mil Spec (military grade); ACS, Reagent and Technical Grade; Food, Agricultural and Pharmaceutical Grade; Optical Grade
Manganese Nitride in Briquettes, as a kind of Nitrogen and manganese alloy additive, its characteristics are: high content of main elements, low content of harmful impurities, Nitrogen utilization is to be improved after add melt. We adopt the continuous nitride process with unique intellectual property rights in mass production, which has stable quality and uniform nitrogen
Manganese Nitride Powder Application:
- Used for production of special alloy steel, high strength steel, stainless steel, heat-resistant steel products
2. Application in the field of high nitrogen steel smelting
- Used as the steel-making additive and endow many excellent performances to steel grade such as strength, toughness, creep resistance, etc.
- Specialty demonstrated its good market prospects in large diameter steel pipe of transmitting oil and gas strength steel in shipbuilding and automotive.
Basic information of Manganese Nitride Powder
Manganese (atomic symbol: Mn, atomic number: 25) is a Block D, Group 7, Period 4 element with an atomic weight of 54.938045.
In its elemental form, manganese has a silvery metallic appearance.
It is a paramagnetic metal that oxidizes easily in addition to being very hard and brittle.
Manganese is found as a free element in nature and also in the minerals pyrolusite, braunite, psilomelane, and rhodochrosite.
Nitrogen is a Block P, Group 15, Period 2 element.
Nitrogen is an odorless, tasteless, colorless, and mostly inert gas.
It is the seventh most abundant element in the universe, and it constitutes 78.09% (by volume) of Earth’s atmosphere.
Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Molybdenum Boride Powder
Molybdenum Boride Powder
Product Name: Molybdenum Boride Powder
| MF: | Tr-MoB2 |
| Chemical Name | Molybdenum Boride Powder |
| Color | Â Yellow Gray |
| EINECS No.: | 234-502-8 |
| Purity: | 99.9% |
| Density: | 9.26 g/ cm3 |
| Product Number: | NCZ-NMB-112/20 |
| Cas Number: | 12006-99-4 |

Reviews
There are no reviews yet.