Yttrium Doped Zinc Oxide Dispersion
$0.00
Yttrium Doped Zinc Oxide Dispersion
Yttrium Doped Zinc Oxide Dispersion (Y/ZnO, Toluene, 99.9%, APS: 50 nm)
| Product | Yttrium Doped Zinc Oxide Dispersion |
| Product Number | NCZ-D110-N |
| CAS | 1314-13-2 |
| HS Code | 28053000 |
| APS | 50 nm (Size customization is possible) |
| Purity | 99.9% |
| Molecular Formula | 1 mol% Yttrium by weight (Y/ZnO) |
| Form | Dispersion (Also available in Powder Form) |
| Boiling Point | < 120 °C |
| PH value | 7.5±1.5 |
| Solvent | Toluene/ ask to customize |
| Content | 3-5 wt% |
| Density | 1.7 g/mL±0.1 g/mL at 25 °C |
| Doping | Yttrium(Y) Doped |
| Available Quantities | 10 ml, 50 ml, 100 ml, 250 ml, and larger quantities |
Please contact us for customization and price inquiry.
Note: We supply different size products of micro and Nano Size range dispersion according to the client’s requirements.
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities, etc.) are available upon request.
Related products
Aluminum Toluene Dispersion
| MF: | Al |
| Chemical Name: |
Aluminium Toluene Dispersion |
| Purity: | >99.99% |
| APS: | 80 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nanodispersion |
| Product Number: | NCZD201 |
| CAS Number | 7429-90-5 |
Antimony Tin Oxide Dispersion
| MF: | ATO |
| Chemical Name: |
Antimony Tin Oxide Dispersion |
| Purity: | >99.99% |
| APS: | 20-80 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nano dispersion |
| Product Number: | NCZD1501 |
| CAS Number | 128221-48-7 |
Carbon Conductive Ink
| MF: | C |
| Chemical Name: |
Carbon Conductive Ink |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 80-100 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Ink |
| Product Number: | NCZD1601 |
| CAS Number | 7440-44-0 |
Cerium Oxide Nanoparticle Dispersion
| MF: | CeO2 |
| Chemical Name: | Cerium Oxide Dispersion |
| Purity: | >99.99% |
| APS: | 30-50 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nano dispersion |
| Product Number: | NCZD1801 |
| CAS Number | 1306-38-3 |
Niobium Powder with MPS Ligand
| MF: | Nb |
| Chemical Name: | Niobium Dispersion |
| Purity: | >99.99% |
| APS: | 80-100 nm (Size Customization possible) |
| Form: | nanodispersion |
| Product Number: | NCZD802 |
| CAS Number | 7440-03-1 |
Octavinyl Poss (Octavinyl octasilasesquioxane)
| MF: | C16H24O12Si8 |
| Chemical Name: | Octavinyloctasilasesquioxane |
| Purity: | >99.99% |
| Form: | Nanopowder |
| Product Number: | NCZD2501 |
| CAS Number | 69655-76-1 |
Platinum Dispersion
| MF: | Pt |
| Chemical Name: | Platinum Dispersion |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 1-10 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nanopowder/Dispersion |
| Product Number: | NCZD901 |
| CAS Number | 7440-06-4 |
Silver Dispersion Nanoparticles
Silver Nanoparticles Dispersion
Colloidal Silver Dispersion
Silver Dispersion Nanoparticles
| MF: | Ag |
| Chemical Name: | Silver Dispersion Nanoparticles |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 70 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nano dispersion |
| Product Number: | NCZD1001 |
| CAS Number | 7440-22-4 |
The antibacterial effects of silver nanoparticles have been used to control bacterial growth in a variety of applications, including dental work, surgery applications, wounds and burns treatment, and biomedical devices. It is well known that silver ions and silver-based compounds are highly toxic to microorganisms.
