Zeolite Powder
$0.00
Product Name: Zeolite Powder
| Product | Zeolite Powder |
| CAS No. | 1318-02-1 |
| Appearance | Powder / Granules |
| Purity | 99.99% |
| APS | 1 – 5 Microns (Can be customized) |
| Ingredient | Al2O5Si |
| Product Code | NCZ-AE-106 |
Â
DESCRIPTION
Activated Molecular Sieve Powder is dehydrated synthetic powder molecular sieve. With the character of high dispensability and rapid adsorb ability, it is used in some special adsorptive circumstances, such as being formless desiccant, being adsorbent mixed with other materials etc.
It can remove water eliminate bubbles, increase uniformity and strength when being additive or base in paint, resin and some adhesives. It can also be used as desiccant in insulating glass rubber spacer.
RELATED INFORMATION
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature.
Please email us for the customization.
Email: contact@nanochemazone.com
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities, etc.) are available upon request.
Other composition and customer’s specified configurations can be delivered upon request. Stabilizer, pH Value, Pack Size, and Contents of Artificial Lysosomal Fluid are customizable.
Contact us for Customization:Â sales@nanochemazone.com
Transportation and storage: Transportation at room temperature, storage at 4 ℃. For Longterm Storage Freeze it at -20 ℃






Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Bismuth Sulfide Powder
| Product | Bismuth Sulfide Powder |
| CAS No. | 1345-07-9 |
| Appearance | Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 microns (can be customized) |
| Ingredient | Bi2S3 |
| Product Code | NCZ-AE-229 |
Bismuth Telluride Powder
| Product | Bismuth Telluride Powder |
| CAS No. | 1304-82-1 |
| Appearance | Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Microns (Can be customized) |
| Ingredient | Bi2te3 |
| Product Code | NCZ-AE-141 |
Boron Iron Powder
| Product | Boron Iron Powder |
| CAS No. | 7440-42-8 |
| Appearance | Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 microns (can be customized) |
| Ingredient | FeB |
| Product Code | NCZ-AE-205 |
Cerium Oxide Powder
| Product | Cerium Oxide Powder |
| CAS No. | 1306-38-3 |
| Appearance | Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 microns (can be customized) |
| Ingredient | CeO2 |
| Product Code | NCZ-AE-188 |
Cobalt Iron Alloy Powder (Nano and Micron Particle Size)
Molybdenum Disulfide (MoS2) Powder, MoS2
Silver Platinum Alloy Powder
Titanium Aluminium Vanadium Ti-6Al-4V powder spherical
| Product | Titanium Alloy Ti-6Al-4V (Grade 5), Annealed |
| MF | Ti-6Al-4V |
| Item Code | NCZ-AM-103-19 |
| CAS Number | 12743-70-3 |
| Particle Size | 45-75 Micron (Customization is available) |
| Composition: | Ti/6Al/4V |
| Purity | 98% to 99.99% |

Reviews
There are no reviews yet.