Ytterbium Sulfate Octahydrate Powder
$0.00
Product Name: Ytterbium Sulfate Octahydrate Powder
| Product | Ytterbium Sulfate Octahydrate Powder |
| CAS No. | 10034-98-7 |
| Appearance | Â White Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Microns (Can be customized) |
| Ingredient | Yb2(SO4)3•8H2O |
| Product Code | NCZ-NSC-330/20 |
Ytterbium Sulfate Octahydrate Description :
Ytterbium Sulfate Octahydrate is a chemical element with the symbol Yb and atomic number 70. It is the fourteenth and penultimate element in the lanthanide series, which is the basis of the relative stability of its oxidation state.
Ytterbium Sulfate Octahydrate common oxidation state is, as in its oxide, halides, and other compounds. In aqueous solution, like compounds of other late lanthanides, soluble ytterbium compounds form complexes with nine water molecules.
Because of its closed-shell electron configuration, Ytterbium Sulfate Octahydrate density and melting and boiling points differ significantly from those of most other lanthanides.
Ytterbium Sulfate Octahydrate Related Information
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light and keep dry at room temperature.
Please contact us for customization and price inquiry
Email: contact@nanochemazone.com
Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities, etc.) are available upon request.
Other composition and customer’s specified configurations can be delivered upon request. Stabilizer, pH Value, Pack Size, and Contents of Artificial Lysosomal Fluid are customizable.
Contact us for Customization:Â sales@nanochemazone.com
Transportation and storage: Transportation at room temperature, storage at 4 ℃. For Longterm Storage Freeze it at -20 ℃






Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Cadmium Selenium Zinc Sulfur Silica Core Shell Nanoparticles
Cadmium Selenide Zinc Sulfur Silica Core Shell Nanoparticles
| MF: | CdSe/ZnS /SiO2 |
| Chemical Name: | Cadmium Selenide Zinc Sulfur Silica Core Shell Nanoparticles |
| Purity: | Â >99.99% |
| APS: | 80-100 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nanopowder/Nanodispersion |
| Product Number: | NCZCS104 |
Related products
Aluminum Diboride Powder
Aluminum Diboride Powder
Product Name: Aluminum Diboride Powder
| MF: | AlB2-P |
| Chemical Name | Aluminum Diboride |
| Color | Gray Black |
| EINECS | 234-923-7 |
| Purity: | 99.9% |
| Particle size | 30 µm (Customizable) |
| Product Number: | NCZ-SC-113/20 |
| Cas Number: | 12041-50-8 |
Aluminum Diboride Powder RELATED INFORMATION
Aluminum boride is an ionic compound, with a hexagonal crystal structure.  Aluminum boride at an absolute temperature slightly 40K (equivalent to -233 ℃) will be transformed into a superconductor. And its actual operating temperature is 20 ~ 30K. To reach this temperature, we can use liquid neon, liquid hydrogen, or closed-cycle refrigerator to finish cooling. Compared to the current industry using liquid helium to cool the niobium alloy (4K), these methods are simpler and more economical. Once it is doped with carbon or other impurities, magnesium diboride in a magnetic field, or there is a current passing, the ability to maintain the superconducting is as much as niobium alloys, or even better.
Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of nano and micron size powder as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Aluminum Diboride Powder
 Aluminum Diboride Powder
| MF: | AlB2-P |
| Chemical Name | Aluminum Diboride |
| Color | Gray Black |
| EINECS | 234-923-7 |
| Purity: | 99.9% |
| Particle size | 30µm |
| Product Number: | NCZ-SC-113/20 |
| Cas Number: | 12041-50-8 |
Aluminum Diboride Powder Description
Aluminum boride Powder is an ionic compound, with a hexagonal crystal structure.  Aluminum boride at an absolute temperature slightly 40K (equivalent to -233 ℃) will be transformed into a superconductor. And its actual operating temperature is 20 ~ 30K. To reach this temperature, we can use liquid neon, liquid hydrogen, or closed-cycle refrigerator to finish cooling. Compared to the current industry using liquid helium to cool the niobium alloy (4K), these methods are simpler and more economical. Once it is doped with carbon or other impurities, magnesium diboride powder in a magnetic field, or there is a current passing, the ability to maintain the superconducting is as much as niobium alloys, or even better.
Aluminum Diboride Powder Related Information
Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of nano and micron size powder as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.CoCrW Alloy Powder
Product Name: CoCrW Alloy Powder
| Product |
 CoCrW Alloy Powder |
| CAS No. | 7440-50-8/7440-47-3 |
| Appearance | Grey |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Microns (Can be customized) |
| Ingredient | CoCrW |
| Product Code | NCZ-NSC-164/20 |
Description:
| 3D printing metal Powder Powder metallurgy(PM), injection molding(MIM), spray painting(SP) etc. |
Hafnium Carbide Powder
Product Name: Hafnium Carbide Powder
| Product | Hafnium Carbide Powder |
| Colour | Gray Powder |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Particle size | 1-10 µM (customizable) |
| Ingredient/MF | Â HfC |
| Product Code | NCZ-C-103/20 |
| CAS Number | 12069-85-1 |
Brief Description of Hafnium carbide powder HfC:Â
Hafnium carbide ( HfC) is a chemical compound of hafnium and carbon With a melting point of about 3900 °C it is one of the most refractory binary compounds known. However, it has low oxidation resistance, with the oxidation starting at temperatures as low as 430 °C Hafnium carbide is usually carbon deficient and therefore its composition is often expressed as HfCx (x = 0.5 to 1.0). It has a cubic (rock-salt) crystal structure at any value of x Application of Hafnium carbide powder HfC:
- Used for preparation of ultra-high temperature ceramics
- The reactant in the synthesis of hafnium-containing organometallic polymers
- Used as an additive in alloys
- Used in coatings
- Widely used in microelectronics, semiconductor, aerospace high-temperature resistant material, coating materials, ceramic materials, ceramic target material, etc.
Hafnium carbide Powder related Information
Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Iron Boride Powder
Product Name: Iron Boride Powder
| MF: | Tr-FeB |
| Chemical Name | Iron Boride Powder |
| Color | Grey Powder |
| EINECS Number: | 234-489-9 |
| Purity: | 99.9% |
| Density | ~7 g/cm3 |
| Product Number: | NCZ-NIB-112/20 |
| Cas Number: | 12006-84-8 |
Molybdenum Boride Powder
Molybdenum Boride Powder
Product Name: Molybdenum Boride Powder
| MF: | Tr-MoB2 |
| Chemical Name | Molybdenum Boride Powder |
| Color | Â Yellow Gray |
| EINECS No.: | 234-502-8 |
| Purity: | 99.9% |
| Density: | 9.26 g/ cm3 |
| Product Number: | NCZ-NMB-112/20 |
| Cas Number: | 12006-99-4 |
Molybdenum Boride Powder
RELATED INFORMATION
It's mainly used as an additive of electronic tungsten, molybdenum alloy, etc., and can also be used in the manufacture of wear semiconductor thin film and coating materials. Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Molybdenum Boride Powder
Molybdenum Boride Powder
Product Name: Molybdenum Boride Powder
| MF: | Tr-MoB2 |
| Chemical Name | Boride Powder |
| Color | Yellow Gray |
| EINECS No.: | 234-502-8 |
| Purity: | 99.9% |
| Density: | 9.26 g/ cm3 |
| Product Number: | NCZ-NMB-112/20 |
| Cas Number: | 12006-99-4 |
RELATED INFORMATION
It's mainly used as an additive of electronic tungsten, molybdenum alloy, etc., and can also be used in the manufacture of wear semiconductor thin film and coating materials. Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Tantalum carbide Powder
Product Name: Tantalum Carbide Powder
| Product | Tantalum Carbide Powder |
| Colour | Brown-Gray |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Particle size | 1-10 µM (customizable) |
| Ingredient/MF | TaC |
| Product Code | NCZ-C-105/20 |
| CAS Number | 12070-06-3 |
Tantalum carbide Powder Description:
Tantalum carbides form a family of binary chemical compounds of tantalum and carbon with the empirical formula TaCx, where usually varies between 0.4 and 1. They are extremely hard, brittle, refractory ceramic materials with metallic electrical conductivity. They appear as brown-Gray powders, which are usually processed by sintering. Being important cermet materials, tantalum carbides are commercially used in tool bits for cutting applications and are sometimes added to tungsten carbide alloys.Properties of TaC Tantalum carbide powder:
Tantalum carbides have metallic electrical conductivity, both in terms of its magnitude and temperature dependence. TaC is a superconductor with a relatively high transition temperature of TC = 10.35 K. Application of TaC Tantalum carbide powder- Widely used in the production of microwave absorbing materials, metal powder injection
- Used as all kinds of superhard material and powder metallurgy products additives etc.
- Used as a cutting tool.
- Used for delicate Ceramics.
- Hard wear-resistant alloy tools, tools, molds, and wear-resistant corrosion-resistant structural components additive, improve the toughness of the alloy.
- Tantalum carbide sintered shown in gold, watches can be made decorations.

Reviews
There are no reviews yet.