Ethyl Silicate
$0.00
Product Name: Ethyl Silicate                    Â
| Product | Ethyl Silicate |
| CAS No. | 78-10-4 |
| Form | Powder |
| Purity | ≥ 99 % |
| APS | 80-100 nm (can be customised) |
| Ingredient | (CH3CH2O)4Si |
| Product Code | NCZ-MS-118 |
RELATED INFORMATION
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature.
Please email us for the customization.
Email: contact@nanochemazone.com
Category: Other Speciality Chemicals & Materials
Description
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities, etc.) are available upon request.
Other composition and customer’s specified configurations can be delivered upon request. Stabilizer, pH Value, Pack Size, and Contents of Artificial Lysosomal Fluid are customizable.
Contact us for Customization:Â sales@nanochemazone.com
Transportation and storage: Transportation at room temperature, storage at 4 ℃. For Longterm Storage Freeze it at -20 ℃






Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Shipping & Delivery
Related products
Aluminum Boride Powder
$0.00
Product Name: Aluminum Boride Powder
RELATED INFORMATION
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature.
Please email us for the customization.
Email: contact@nanochemazone.com
| Product | Aluminum Boride Powder |
| CAS No. | 12041-50-8 |
| Appearance | Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Microns (Can be customized) |
| Ingredient | AlB2 |
| Product Code | NCZ-AE-138 |
Blue Tungsten Oxide Powder
$0.00
Product Name: Blue Tungsten Oxide Powder
RELATED INFORMATION
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature.
Please email us for the customization.
Email: contact@nanochemazone.com
| Product | Blue Tungsten Oxide Powder |
| CAS No. | 1314-35-8 |
| Appearance | Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Microns (Can be customized) |
| Ingredient | WO2.9 |
| Product Code | NCZ-AE-157 |
Boron Carbide Powder
$0.00
Boron Carbide Powder
Product Name: Boron Carbide Powder
| Product | Boron Carbide Powder |
| CAS No. | 12069-32-8 |
| Appearance | Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Microns (Can be customized) |
| Ingredient | B4C |
| Product Code | NCZ-AE-126 |
Boron Nitride Powder
$0.00
Product Name: Boron Nitride Powder
RELATED INFORMATION
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature.
Please email us for the customization.
Email: contact@nanochemazone.com
| Product | Boron Nitride Powder |
| CAS No. | 10043-11-5 |
| Appearance | Superfine Hexagon BN wear resistant powder |
| Purity | 99.99% |
| APS | 1 – 5 Microns (Can be customized) |
| Ingredient | BN |
| Product Code | NCZ-AE-105 |
Calcium Hexaboride Powder
$0.00
Product Name: Calcium Hexaboride Powder
RELATED INFORMATION
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature.
Please email us for the customization.
Email: contact@nanochemazone.com
| Product | Calcium Hexaboride Powder |
| CAS No. | 12007-99-7 |
| Appearance | Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 microns (can be customized) |
| Ingredient | CaB6 |
| Product Code | NCZ-AE-198 |
Pinnatoxin-G CAS: 1312711-74-2
$0.00
PVDF nanoparticles polymer powder
$0.00
Poly(vinylidene fluoride) PVDF Nanoparticles
PVDF Nanopowder
PVDF Nanoparticles
| Product | PVDF Powder |
| CAS | 24937-79-9 |
| APS | 100 to 500 nm, 1 micron, 5 Micron, 10 Micron, 20 Micron, 200 Mesh, 325 Mesh, PVDF Powder & Crystals, also available in nano and micro size range (Customization available) |
| Product Number | NCZ-A-152-20 |
| Mol. weight | average Mw ~534,000 by GPC, also available in other Mol. weight range Ask for the customization |
| Form | Powder/Crystals |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Density | 1.74 g/mL at 25 °C |
Titanium Aluminium Vanadium Ti-6Al-4V powder spherical
$0.00
Titanium Aluminium Vanadium Ti-6Al-4V powder spherical
Key Words: Ti-6-4; UNS R56400; ASTM Grade 5 titanium; UNS R56401 (ELI); Ti6Al4V, biomaterials, biomedical implants, biocompatibility, Laser Cladding, 3D Printing
| Product | Titanium Alloy Ti-6Al-4V (Grade 5), Annealed |
| MF | Ti-6Al-4V |
| Item Code | NCZ-AM-103-19 |
| CAS Number | 12743-70-3 |
| Particle Size | 45-75 Micron (Customization is available) |
| Composition: | Ti/6Al/4V |
| Purity | 98% to 99.99% |

Reviews
There are no reviews yet.