Thorium Oxide Powder
$0.00
Product Name: Thorium Oxide Powder
| Product | Thorium Oxide Powder |
| CAS No. | 1314-20-1 |
| Appearance | Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Microns (Can be customized) |
| Ingredient | ThO2 |
| Product Code | NCZ-AE-153 |
APPLICATIONS:
Thorium oxide is used in the manufacture of high temperature ceramics, atomic fuels, incandescent lamps, cathodes for electron tubes, electrodes for arc melting, optical glass, and also as refractory materials and catalysts.
RELATED INFORMATION
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature.
Please email us for the customization.
Email: contact@nanochemazone.com
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities, etc.) are available upon request.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Aluminum Boride Powder
| Product | Aluminum Boride Powder |
| CAS No. | 12041-50-8 |
| Appearance | Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Microns (Can be customized) |
| Ingredient | AlB2 |
| Product Code | NCZ-AE-138 |
Bismuth Trioxide Powder
| Product | Bismuth Trioxide Powder |
| CAS No. | 1304-76-3 |
| Appearance | Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Microns (Can be customized) |
| Ingredient | Bi2O3 |
| Product Code | NCZ-AE-135 |
Boron Iron Powder
| Product | Boron Iron Powder |
| CAS No. | 7440-42-8 |
| Appearance | Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 microns (can be customized) |
| Ingredient | FeB |
| Product Code | NCZ-AE-205 |
Boron Nitride Powder
| Product | Boron Nitride Powder |
| CAS No. | 10043-11-5 |
| Appearance | Superfine Hexagon BN wear resistant powder |
| Purity | 99.99% |
| APS | 1 – 5 Microns (Can be customized) |
| Ingredient | BN |
| Product Code | NCZ-AE-105 |
Boron Oxide Powder
| Product | Boron Oxide Powder |
| CAS No. | 1303-86-2 |
| Appearance | Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 microns (can be customized) |
| Ingredient | B2O3 |
| Product Code | NCZ-AE-239 |
PVDF nanoparticles polymer powder
Poly(vinylidene fluoride) PVDF Nanoparticles
PVDF Nanopowder
PVDF Nanoparticles
| Product | PVDF Powder |
| CAS | 24937-79-9 |
| APS | 100 to 500 nm, 1 micron, 5 Micron, 10 Micron, 20 Micron, 200 Mesh, 325 Mesh, PVDF Powder & Crystals, also available in nano and micro size range (Customization available) |
| Product Number | NCZ-A-152-20 |
| Mol. weight | average Mw ~534,000 by GPC, also available in other Mol. weight range Ask for the customization |
| Form | Powder/Crystals |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Density | 1.74 g/mL at 25 °C |
Silver Tin Alloy Powder
| Product | Â Ag-Sn |
| Molecular Weight | 226.5 |
| APS | 1 µm (Also available in nano and micro size range) |
| Ratio | 3.5: 96.5Â (Composition Customization is Possible) |
| Product Number | NCZ-A-141 |
| Product Details | Silver Tin Alloy Powder |
| Purity | ≥ 99% |
| Appearance | Grey Powder |
| CAS | 7440-22-4, 7440-31-5 |
Titanium Aluminium Vanadium Ti-6Al-4V powder spherical
| Product | Titanium Alloy Ti-6Al-4V (Grade 5), Annealed |
| MF | Ti-6Al-4V |
| Item Code | NCZ-AM-103-19 |
| CAS Number | 12743-70-3 |
| Particle Size | 45-75 Micron (Customization is available) |
| Composition: | Ti/6Al/4V |
| Purity | 98% to 99.99% |

Reviews
There are no reviews yet.