White PLA 4032D Powder
$0.00
Product Name: White PLA 4032D Powder
| Product | White PLA 4032D Powder |
| CAS No. | 26100-51-6 |
| Appearance | Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Microns (Can be customized) |
| Ingredient | (C3h4o2)N |
| Product Code | NCZ-AE-133 |
DESCRIPTION
PLA is a biodegradable environmentally friendly material (in the composting conditions, broken down into carbon dioxide and water), widely used in injection moulding, blown films, extruded sheets, fibres and other industries and areas.
PLA pellets Characteristics
– Excellent colouring strength and UV-Stability.
– Outstanding processability.
– Cost saving due to low addition levels.
– Food contact and medical grade acceptable.
Application:
Low degradation of wrapping film
Low total degradation of bags, including shopping bags, garbage bags, pet waste bags, electronic products bags,
food bags, plastic and so on
L; The font – size: 7.0000 pt; The font-family: “Tahoma”;”>
Microbial survival environment, friendly material easily broken down into the soil.
RELATED INFORMATION
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature.
Please email us for the customization.
Email: contact@nanochemazone.com
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities, etc.) are available upon request.
Other composition and customer’s specified configurations can be delivered upon request. Stabilizer, pH Value, Pack Size, and Contents of Artificial Lysosomal Fluid are customizable.
Contact us for Customization:Â sales@nanochemazone.com
Transportation and storage: Transportation at room temperature, storage at 4 ℃. For Longterm Storage Freeze it at -20 ℃






Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Aluminum Boride Powder
| Product | Aluminum Boride Powder |
| CAS No. | 12041-50-8 |
| Appearance | Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Microns (Can be customized) |
| Ingredient | AlB2 |
| Product Code | NCZ-AE-138 |
Bismuth Telluride Powder
| Product | Bismuth Telluride Powder |
| CAS No. | 1304-82-1 |
| Appearance | Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Microns (Can be customized) |
| Ingredient | Bi2te3 |
| Product Code | NCZ-AE-141 |
Bismuth Trioxide Powder
| Product | Bismuth Trioxide Powder |
| CAS No. | 1304-76-3 |
| Appearance | Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Microns (Can be customized) |
| Ingredient | Bi2O3 |
| Product Code | NCZ-AE-135 |
Black Iron Oxide Synthetic Powder
| Product | Black Iron Oxide Synthetic Powder |
| CAS No. | 1317-61-9 |
| Appearance | Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 microns (can be customized) |
| Ingredient | Fe3O4 |
| Product Code | NCZ-AE-190 |
Boron Carbide Powder
Boron Carbide Powder
Product Name: Boron Carbide Powder
| Product | Boron Carbide Powder |
| CAS No. | 12069-32-8 |
| Appearance | Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Microns (Can be customized) |
| Ingredient | B4C |
| Product Code | NCZ-AE-126 |
Silver Tin Alloy Powder
| Product | Â Ag-Sn |
| Molecular Weight | 226.5 |
| APS | 1 µm (Also available in nano and micro size range) |
| Ratio | 3.5: 96.5Â (Composition Customization is Possible) |
| Product Number | NCZ-A-141 |
| Product Details | Silver Tin Alloy Powder |
| Purity | ≥ 99% |
| Appearance | Grey Powder |
| CAS | 7440-22-4, 7440-31-5 |
Titanium Aluminium Vanadium Ti-6Al-4V powder spherical
| Product | Titanium Alloy Ti-6Al-4V (Grade 5), Annealed |
| MF | Ti-6Al-4V |
| Item Code | NCZ-AM-103-19 |
| CAS Number | 12743-70-3 |
| Particle Size | 45-75 Micron (Customization is available) |
| Composition: | Ti/6Al/4V |
| Purity | 98% to 99.99% |
Zirconium Oxide Powder with Low Hafnium Content
Zirconium Oxide Powder with Low Hafnium Content
Product Name: Zirconium Oxide Powder with Low Hafnium Content
| Product | Zirconium Oxide Powder |
| MF | ZrO2 |
| Item Code | NCZ-AM-102-19 |
| CAS Number | 1314-23-4 |
| Particle Size | 325 Mesh (Customization is available) |
| Hafnium Content | ≤ 0.1% or less than 1000 ppm |
| Molecular Weight | 123.22 |
| Appearance | White Powder |
| Purity | 99% to 99.999% |

Reviews
There are no reviews yet.