Zirconium Powder
$0.00
Zirconium Powder
| Product | Zirconium Powder |
| CAS | 7440-67-7 |
| Stock No. | NCZM107-19 |
| APS | 70 nm, 1 µm, 10 µm, 40-50 µm (Ask for Other nano and Micro Size range, customization available) |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Molecular Weight | 91.242 g/mol |
| Form | Powder |
| Colour | Silvery grey |
| Density | 6.52 g/cm³ |
| Melting Point | 1855 °C |
| Boiling Point | 4377 °C |
Zirconium Powder Micro and NanoParticle Size Range
Note: We can supply different size products of micro and Nano Size range powder according to the client’s requirements.
Category: Micro Particles & Powders
Description
Note: For pricing & ordering information, please contact us at:Â Â sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities, etc.) are available upon request.
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Shipping & Delivery
Related products
BORON POWDER
$0.00
Boron Powder
Boron Powder Nano and Micron particles size range
| MF: | B |
| Chemical Name: | Boron Powder |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 40-50 µm (Size Customization possible) |
| Form: | Micro powder |
| Product Number: | NCZM104 |
| CAS Number | 7440-42-8 |
COBALT MICRO POWDER
$0.00
Cobalt Metal Powder
Cobalt Metal Powder Micron and nanoparticles size range
| MF: | Co |
| Chemical Name: | Cobalt Powder |
| Purity: | Â > 99.99% |
| APS: | 40-50 µm (Size Customization possible) |
| Form: | Micro powder |
| Product Number: | NCZM107 |
| CAS Number | 7440-48-4 |
Iron Micropowder
$0.00
Iron Powder
Iron Powder Nano and Micro size particles
Iron Powder MetallurgyÂ
| MF: | Fe |
| Chemical Name: | Iron Micropowder |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 40-50 µm (Size Customization possible) |
| Form: | Micro powder |
| Product Number: | NCZM110 |
| CAS Number | 7439-89-6 |
MAGNESIUM POWDER
$0.00
MAGNESIUM Powder
MAGNESIUM Metal Powder
MAGNESIUM Metal Powder in Nano and Micron Size range
| MF: | Mg |
| Chemical Name: | MAGNESIUM POWDER |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 40-50 µm (Size Customization possible) |
| Form: | Micro powder |
| Product Number: | NCZM111 |
| CAS Number | 7439-95-4 |
Milled Carbon Fiber Powder
$0.00
Milled Carbon Fiber Powder Nano and Micron Size range
| MF: | Milled Carbon Fiber |
| Chemical Name: | Milled Carbon Fiber Powder |
| Purity: | >99.99% |
| APS: | 40-50 µm (Size Customization possible) |
| Form: | Micro powder |
| Product Number: | NCZM114 |
| CAS Number | 99685-96-8 |
Niobium Micropowder
$0.00
Niobium Powder
Niobium Metal Powder
Niobium Metal Powder in Nano and Micron Size range
| MF: | Niobium |
| Chemical Name: | Niobium Micropowder |
| Purity: | > >99.99% |
| APS: | 40-50 µm (Size Customization possible) |
| Form: | Micro powder |
| Product Number: | NCZM116 |
| CAS Number | 7440-03-1 |
Stainless Steel Powders (SS420)
$0.00
Stainless Steel Powder
Stainless Steel Powders Micro and Nanosize range
Stainless Steel SS420 Powder
| MF: | SS420 |
| Chemical Name: | Stainless Steel Powders |
| Purity: | >99.99% |
| APS: | 40-50 µm (Size Customization possible) |
| Form: | Micro powder |
| Product Number: | NCZM122 |
| CAS Number | 12597-68-1 |
Titanium Powder
$0.00
Titanium Powder
Titanium Powder Nano and Micropowder
| MF: | Ti |
| Chemical Name: | Titanium Powder |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 40-50 µm (Size Customization possible) |
| Form: | Micro powder |
| Product Number: | NCZM126 |
| CAS Number | 7440-32-6 |

Reviews
There are no reviews yet.